Proces wytwarzania

Proces wytwarzania


Wszystkie materiały służące do wykonania tych pięknych i eleganckich naczyń są naturalne. Najważniejszym z nich jest ekstrat żywicy z drzewa lakowego oraz drzewo i bambus. Następnie specjalna farba japońska, trociny, gaza bawełniana, olej z nerkowców, oraz mułowata ziemia wydobywana z dna Rzeki Czerwonej przepływającej przez miasto Hanoi. Prawie 100% całej produkcji wykonywana jest ręcznie, a tylko takie czynności jak mieszanie składników i polerowanie mogą wykonać maszyny.

Proces produkcji jednego produktu trwa od 50 do 55 dni i polega głównie na mozolnym, systematycznym nakładaniu warstw. Proces ten rozpoczyna się od  nakładania ręcznie pierwszych warstw mieszanki żywicy lakierowej i trocin. Następnie osusza się i przeciera papierem ściernym. Ta czynność powtarzana jest kilka razy, aby wzmocnić bazę produktu i uchronić przed pęknięciami.

Kolejny etap to nakładanie warstwy składającej się z oleju z orzecha nerkowca i mułu rzecznego. Należy ją osuszyć, po czym wygładzić papierem ściernym pod wodą. Czynność  tą powtórzyć. Teraz już można zająć się koloryzacją, czyli ręcznym nakładaniem farb, wygładzaniem pod wodą delikatnym papierem ściernym, osuszaniem i tak cierpliwie powtarzać i tą czynność. Przyszła kolej na specjalną japońską farbę  używaną tylko do produktów z laki i z nią postępować należy tak samo jak z każdą inną warstwą. Po tym etapie produkcji można już użyć maszyn w celu wypolerowania lokalnym, czarnym woskiem. Na końcu używany jest specjalnym woskiem zwanym Cana a następnie za pomocą bawełnianej gazy czyści się produkt i poleruje na połysk. Wreszcie możemy wziąć do ręki gotowy produkt o kolorze, kształcie,  rozmiarze jaki tylko nam się zamarzy  - i udekorować nasz dom.